Blog

Czym jest tarcica i do czego się jej używa?

suszenie drewna Starachowice

Zanim będziemy mogli korzystać np. z drewnianych mebli, konieczne jest właściwe przygotowanie materiału, z którego powstają. Ma to miejsce w tartaku, gdzie pnie drzew (kłody) zostają w odpowiedni sposób przetworzone w celu otrzymania materiału, który będzie mógł zostać wykorzystany w różny sposób. Wyjaśniamy, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje oraz w jakim celu służy.

Czytaj dalej

Stosowanie drewna konstrukcyjnego certyfikowanego na więźby dachowe

impregnacja drewna Starachowice

Drewno to materiał, którego zalety konstrukcyjne doceniane jest od tysięcy lat. Jest materiałem dostępnym, wytrzymałym, nośnym i stosunkowo lekkim w porównaniu, na przykład, do stali. Drewno odporne jest na warunki pogodowe i zapewnia dobrą izolację, a w zakresie konstrukcyjnego jego wykorzystywania świetnie przenosi obciążenia. Jest też ekologicznym i trwałym materiałem, a dzięki odpowiedniej impregnacji także bezpiecznym w użytkowaniu i odpornym na ogień. Jak jednak wybrać drewno najwyższej jakości, które zapewnia wszystkie te zalety?

Czytaj dalej

Zalety drewna impregnowanego

klejonka Starachowice

Drewno jako materiał budulcowy stosowany był od wieków. Budowano z niego domy, kościoły i inne budynki. Zaletą tego budulca była jego dostępność oraz trwałość. Wadą – łatwopalność, która nie raz doprowadziła nawet do spalenia całych miast. Dziś drewno zostało wyparte przez inne materiały, jednak coraz wyraźniej widać powrót do niego, jako budulca naturalnego, niezagrażającego środowisku – ekologicznego. Nowoczesne sposoby impregnacji sprawiają, że wady drewna dziś już właściwie nie mają znaczenia.

Czytaj dalej

Zalety drewna suszonego

skład drewna Starachowice

Drewno jest niezmiennie jednym z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów konstrukcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ drewno posiada niezaprzeczalnie wiele zalet, pośród których warto wymienić choćby stosunkowo niską cenę idąca w parze z wysoką jakością produktu oraz niewątpliwie walory ekologiczne, korzystnie wpływające na środowisko. Wybór drewna odpowiedniego do wzniesienia konstrukcji budynku to zatem jeden z najważniejszych etapów planowania budowy. Aby dokonać najlepszego wyboru spośród możliwych, warto wiedzieć, że odpowiednie drewno do budowy to takie, które zostało wcześniej zabezpieczone, czyli odpowiednio wysuszone w profesjonalnych suszarniach i w razie konieczności zaimpregnowane. 

Czytaj dalej

Wykorzystanie drewna klejonego przy produkcji okien

producent drewna klejonego Starachowice

Klejonka drewniana to dokonały materiał do produkcji konstrukcji okien. Rozwiązaniem wartym szczególnej uwagi jest klejonka sosnowa. Jak ona powstaje i dlaczego warto ją wykorzystać przy produkcji okien?

Czytaj dalej

Cechy dobrej więźby dachowej

drewna konstrukcyjne Starachowice

Dachy są najważniejszymi elementami budynków. To one zapewniają ich wnętrzom ochronę przed opadami atmosferycznymi i nadmiernym słońcem. Prawidłowo wykonany szkielet dachu to pewność stabilności całej konstrukcji. Z czego więc i w jaki sposób powinna być wykonana więźba dachowa? Oto kilka ważnych cech dobrej więźby dachowej.

Czytaj dalej