Zanim będziemy mogli korzystać np. z drewnianych mebli, konieczne jest właściwe przygotowanie materiału, z którego powstają. Ma to miejsce w tartaku, gdzie pnie drzew (kłody) zostają w odpowiedni sposób przetworzone w celu otrzymania materiału, który będzie mógł zostać wykorzystany w różny sposób. Wyjaśniamy, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje oraz w jakim celu służy.
Drewno to materiał, którego zalety konstrukcyjne doceniane jest od tysięcy lat. Jest materiałem dostępnym, wytrzymałym, nośnym i stosunkowo lekkim w porównaniu, na przykład, do stali. Drewno odporne jest na warunki pogodowe i zapewnia dobrą izolację, a w zakresie konstrukcyjnego jego wykorzystywania świetnie przenosi obciążenia. Jest też ekologicznym i trwałym materiałem, a dzięki odpowiedniej impregnacji także bezpiecznym w użytkowaniu i odpornym na ogień. Jak jednak wybrać drewno najwyższej jakości, które zapewnia wszystkie te zalety?
Drewno jako materiał budulcowy stosowany był od wieków. Budowano z niego domy, kościoły i inne budynki. Zaletą tego budulca była jego dostępność oraz trwałość. Wadą – łatwopalność, która nie raz doprowadziła nawet do spalenia całych miast. Dziś drewno zostało wyparte przez inne materiały, jednak coraz wyraźniej widać powrót do niego, jako budulca naturalnego, niezagrażającego środowisku – ekologicznego. Nowoczesne sposoby impregnacji sprawiają, że wady drewna dziś już właściwie nie mają znaczenia.
Drewno jest niezmiennie jednym z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów konstrukcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ drewno posiada niezaprzeczalnie wiele zalet, pośród których warto wymienić choćby stosunkowo niską cenę idąca w parze z wysoką jakością produktu oraz niewątpliwie walory ekologiczne, korzystnie wpływające na środowisko. Wybór drewna odpowiedniego do wzniesienia konstrukcji budynku to zatem jeden z najważniejszych etapów planowania budowy. Aby dokonać najlepszego wyboru spośród możliwych, warto wiedzieć, że odpowiednie drewno do budowy to takie, które zostało wcześniej zabezpieczone, czyli odpowiednio wysuszone w profesjonalnych suszarniach i w razie konieczności zaimpregnowane.
Klejonka drewniana to dokonały materiał do produkcji konstrukcji okien. Rozwiązaniem wartym szczególnej uwagi jest klejonka sosnowa. Jak ona powstaje i dlaczego warto ją wykorzystać przy produkcji okien?
Dachy są najważniejszymi elementami budynków. To one zapewniają ich wnętrzom ochronę przed opadami atmosferycznymi i nadmiernym słońcem. Prawidłowo wykonany szkielet dachu to pewność stabilności całej konstrukcji. Z czego więc i w jaki sposób powinna być wykonana więźba dachowa? Oto kilka ważnych cech dobrej więźby dachowej.