Czym jest tarcica i do czego się jej używa?

Drewno konstrukcyjne Starachowice

Zanim będziemy mogli korzystać np. z drewnianych mebli, konieczne jest właściwe przygotowanie materiału, z którego powstają. Ma to miejsce w tartaku, gdzie pnie drzew (kłody) zostają w odpowiedni sposób przetworzone w celu otrzymania materiału, który będzie mógł zostać wykorzystany w różny sposób. Wyjaśniamy, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje oraz w jakim celu służy.

Tarcica jako podstawowy półprodukt drzewny

Ścięte drzewa zostają poddane odpowiedniej obróbce. Kłody drzewne, czyli pozbawione gałęzi pnie drzew trafiają do tartaku, gdzie są obrabiane w celu wytworzenia tarcicy. Asortyment drzewny, który powstaje w tartaku, dostępny jest w wielu różnych rodzajach. Najprościej rzecz ujmując – tarcica jest produktem drzewnym o określonym rodzaju, który powstaje poprzez poddanie kłody drzewnej odpowiedniej obróbce za pomocą specjalistycznych pilarek. Tarcicę dzielimy m.in. pod względem stopnia obróbki, wyróżniając tarcicę obrzynaną, która ma obrobione wszystkie krawędzie i płaszczyzny czoła oraz tarcicę nieobrzynaną, której krawędzie boczne nie są poddawane obróbce.

Rodzaje tarcicy i jej zastosowanie

Tarcicę dzielimy także pod względem innych kryteriów. Uwzględniają one rodzaj drewna, z którego jest wytwarzana oraz wymiary poszczególnych elementów, które powstają w tartaku. Wyróżniamy tarcicę z drzew liściastych (dębowa, brzozowa, bukowa) i iglastych (sosnowa, świerkowa). Podział tarcicy uwzględnia również przekrój i wymiary tarcicy, które mogą być dostosowane do obowiązujących norm lub zgodne z indywidualnym zamówieniem. Do podstawowych rodzajów tarcicy, zaliczamy:

  • deski,
  • łaty,
  • bale,
  • belki
  • krawędziaki.

Tarcica jest podstawowym półproduktem drzewnym, który znajduje zastosowanie w wielu branżach. Każdy z nas miał z nią styczność podczas budowy domu oraz ogrodowych konstrukcji np. altan. Powszechnie tarcica stosowana jest jako konstrukcyjny materiał budowlany, materiał służący w celu wykonywania drewnianych elewacji, podłóg, mebli, dekoracji i stolarki okiennej oraz drzwiowej. Powstaje z niej większość produktów drewnianych o różnorodnym zastosowaniu. Oferujemy wysokiej jakości tarcicę, która powstaje zgodnie z obwiązującymi normami, a także wykonujemy tarcicę na indywidualne zamówienie. Dbamy o to, aby mogli Państwo dokonać zakupów niezbędnych w różnych celach produktów w jednym miejscu, oszczędzając swój cenny czas oraz pieniądze.

Jako producent drewna i klejonki (tartak) oferujemy szereg usług takich jak cięcie, impregnacja, zabezpieczanie, obróbka, suszenie drewna. Posiadamy spory skład drewna oraz wykonujemy wyroby z drewna konstrukcyjnego.
Copyright © PPHU DREWEX Sp. z o.o. | Projekt i wykonanie  Cięcie drewna Starachowice WGB-Group

tartak, producent klejonki, drewno, drewno konstrukcyjne, obróbka drewna, cięcie drewna, suszenie drewna, impregnacja drewna, tarcica, klejonka, producent drewna klejonego, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski

Suszenie drewna Starachowice Impregnacja drewna Starachowice Tarcica Starachowice Klejonka Starachowice Producent drewna klejonego Starachowice