Zalety drewna suszonego

Drewno konstrukcyjne Starachowice

Drewno jest niezmiennie jednym z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów konstrukcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ drewno posiada niezaprzeczalnie wiele zalet, pośród których warto wymienić choćby stosunkowo niską cenę idąca w parze z wysoką jakością produktu oraz niewątpliwie walory ekologiczne, korzystnie wpływające na środowisko. Wybór drewna odpowiedniego do wzniesienia konstrukcji budynku to zatem jeden z najważniejszych etapów planowania budowy. Aby dokonać najlepszego wyboru spośród możliwych, warto wiedzieć, że odpowiednie drewno do budowy to takie, które zostało wcześniej zabezpieczone, czyli odpowiednio wysuszone w profesjonalnych suszarniach i w razie konieczności zaimpregnowane.

Drewno suszone — jakie posiada zalety?

Drewno trafiające do jednej z dwunastu posiadanych przez nas komór suszarniczych przechodzi przez proces obróbki termicznej, dzięki której nabiera całkiem nowych właściwości, na skutek których znajduje docelowo zastosowanie. Jedną z niedających się przecenić właściwości suszonego drewna jest jego zwiększona wytrzymałość na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, które przekładają się na dłuższe i bardziej satysfakcjonujące użytkowanie drewna suszonego jako materiału składowego lub elementu budowy konstrukcyjnej. Nasza firma Drewex posiada aż 12 komór suszarniczych mogących wysuszyć w skali miesiąca do 3000 m3. Właściwa obróbka termiczna drewna pozwala nam na uniknięcie niekorzystnych zmian mogących zachodzić wewnątrz struktury drewna. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu atestowanych pieców do suszenia drewna i ścisłego przestrzegania procedur dotyczących sprawowania nadzoru wysokości temperatur drewna oraz monitoringu przebiegu całego procesu.

Drewno suszone posiada bardzo dużą odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, oprze się zatem wszelkim warunkom pogodowym lepiej aniżeli drewno, które nie zostało poddane procesowi suszenia. Długość suszenia drewna jest uzależniona od tego, jaki gatunek drewna poddajemy temu procesowi. Innymi wytycznymi służącymi do określenia czasu niezbędnego do prawidłowego wysuszenia drewna jest grubość tarcicy, moc pieca, zawartość wody w drewnie, czy wcześniejsze jego podsuszanie np. na otwartym powietrzu. Zazwyczaj czas suszenia drewna określa się na 3 do 12 miesięcy. Tylko tak przygotowane drewno suszone będzie mogło stanowić stabilną i bezpieczną konstrukcję nośną każdego budynku i w razie potrzeby znakomicie się nada do dalszej impregnacji.

Ponadto w trakcie suszenia drewna zachodzi jeszcze jeden ważny proces, mianowicie — eliminacji ulegają wszelkie mogące w przyszłości działać na szkodę struktury drewna szkodniki oraz inne niekorzystne dla jakości drewna pasożyty takie jak grzyby czy pleśnie. Dzięki wysuszeniu drewna przed wzniesieniem z niego konstrukcji budowlanej domu możemy być później spokojni o to, że drewno oprze się wzrostowi wilgoci po zabezpieczeniu drewna warstwa izolacyjną. Suszenie bowiem zmniejsza podatność drewna na wilgoć i pleśnie, zmniejsza jego zdolność do nasiąkania wodą i tym samym zapobiega rozwojowi grzybni.

Zastosowanie drewna suszonego

Z tego powodu, że drewno suszone posiada zwiększoną wytrzymałość zazwyczaj stosuje się je jako konstrukcje nośną budynków zarówno murowanych, jak i drewnianych w tak zwanym budownictwie szkieletowym. Wykorzystywany tu rodzaj drewna nie wymaga późniejszej impregnacji co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Coraz szerzej drewno suszone wykorzystywane jest także w budownictwie ekologicznych domów z bali lub do tworzenia stylowych mebli, wiat czy altan.

Jako producent drewna i klejonki (tartak) oferujemy szereg usług takich jak cięcie, impregnacja, zabezpieczanie, obróbka, suszenie drewna. Posiadamy spory skład drewna oraz wykonujemy wyroby z drewna konstrukcyjnego.
Copyright © PPHU DREWEX Sp. z o.o. | Projekt i wykonanie  Cięcie drewna Starachowice WGB-Group

tartak, producent klejonki, drewno, drewno konstrukcyjne, obróbka drewna, cięcie drewna, suszenie drewna, impregnacja drewna, tarcica, klejonka, producent drewna klejonego, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski

Suszenie drewna Starachowice Impregnacja drewna Starachowice Tarcica Starachowice Klejonka Starachowice Producent drewna klejonego Starachowice