Czym jest tarcica i do czego się jej używa?

Zanim będziemy mogli korzystać np. z drewnianych mebli, konieczne jest właściwe przygotowanie materiału, z którego powstają. Ma to miejsce w tartaku, gdzie pnie drzew (kłody) zostają w odpowiedni sposób przetworzone w celu otrzymania materiału, który będzie mógł zostać wykorzystany w różny sposób. Wyjaśniamy, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje oraz w jakim celu służy.

Tarcica jako podstawowy półprodukt drzewny

Ścięte drzewa zostają poddane odpowiedniej obróbce. Kłody drzewne, czyli pozbawione gałęzi pnie drzew trafiają do tartaku, gdzie są obrabiane w celu wytworzenia tarcicy. Asortyment drzewny, który powstaje w tartaku, dostępny jest w wielu różnych rodzajach. Najprościej rzecz ujmując – tarcica jest produktem drzewnym o określonym rodzaju, który powstaje poprzez poddanie kłody drzewnej odpowiedniej obróbce za pomocą specjalistycznych pilarek. Tarcicę dzielimy m.in. pod względem stopnia obróbki, wyróżniając tarcicę obrzynaną, która ma obrobione wszystkie krawędzie i płaszczyzny czoła oraz tarcicę nieobrzynaną, której krawędzie boczne nie są poddawane obróbce.

Rodzaje tarcicy i jej zastosowanie

Tarcicę dzielimy także pod względem innych kryteriów. Uwzględniają one rodzaj drewna, z którego jest wytwarzana oraz wymiary poszczególnych elementów, które powstają w tartaku. Wyróżniamy tarcicę z drzew liściastych (dębowa, brzozowa, bukowa) i iglastych (sosnowa, świerkowa). Podział tarcicy uwzględnia również przekrój i wymiary tarcicy, które mogą być dostosowane do obowiązujących norm lub zgodne z indywidualnym zamówieniem. Do podstawowych rodzajów tarcicy, zaliczamy:

  • deski,
  • łaty,
  • bale,
  • belki
  • krawędziaki.

Tarcica jest podstawowym półproduktem drzewnym, który znajduje zastosowanie w wielu branżach. Każdy z nas miał z nią styczność podczas budowy domu oraz ogrodowych konstrukcji np. altan. Powszechnie tarcica stosowana jest jako konstrukcyjny materiał budowlany, materiał służący w celu wykonywania drewnianych elewacji, podłóg, mebli, dekoracji i stolarki okiennej oraz drzwiowej. Powstaje z niej większość produktów drewnianych o różnorodnym zastosowaniu. Oferujemy wysokiej jakości tarcicę, która powstaje zgodnie z obwiązującymi normami, a także wykonujemy tarcicę na indywidualne zamówienie. Dbamy o to, aby mogli Państwo dokonać zakupów niezbędnych w różnych celach produktów w jednym miejscu, oszczędzając swój cenny czas oraz pieniądze.