Cechy dobrej więźby dachowej

Dachy są najważniejszymi elementami budynków. To one zapewniają ich wnętrzom ochronę przed opadami atmosferycznymi i nadmiernym słońcem. Prawidłowo wykonany szkielet dachu to pewność stabilności całej konstrukcji. Z czego więc i w jaki sposób powinna być wykonana więźba dachowa? Oto kilka ważnych cech dobrej więźby dachowej.

1. Klasa drewna użytego do wykonania więźby dachowej

Większość domów jednorodzinnych posiada więźbę dachową wykonaną z drewna. Projektując całą konstrukcję dachu należy wziąć pod uwagę klasę drewna, które zamierzamy wykorzystać. Od tego bowiem w największej mierze zależą parametry wytrzymałościowe budowanej więźby. Każda klasa drewna posiada określoną wytrzymałość, dzięki czemu istnieje możliwość obliczenia wymiarów, jakie powinny posiadać poszczególne elementy więźby dachowej, by była ona wytrzymała i nie obciążała nadmiernie konstrukcji budynku.

Kupując drewno konstrukcyjne, należy się także upewnić, że jest ono zgodne z normami. Nasza firma oferując drewno konstrukcyjne iglaste o przekroju prostokątnym może poświadczyć jego wytrzymałość zgodną z normą EN 14081-1:2005+A1:2011 Certyfikatem Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji. Posiadamy także Krajowy Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji świadczący o wytrzymałości tarcicy konstrukcyjnej iglastej, zgodnej z normą PN-D-94021:213-10.

2. Nośność więźby dachowej

Wspomniana powyżej klasa drewna, stosowana do wykonania więźby i odpowiadająca za odpowiednią wytrzymałość, jest także odpowiedzialna za odpowiednią nośność całej konstrukcji dachu. Musi być dostosowana do znoszenia ciężaru nie tylko pokrycia dachowego, lecz także zalegającego na nim śniegu. Tworząc szkielet więźby dachowej należy pamiętać, że dachówka ceramiczna jest o wiele cięższa od blachodachówki czy gontu i wziąć to pod uwagę wyliczając jej obciążenia.

3. Suchość drewna

Do wykonania wytrzymałej więźby dachowej trzeba użyć dobrze wysuszonego drewna. Sucha więźba dachowa to gwarancja stabilności konstrukcji. Mokre drewno jest mniej sprężyste i wytrzymałe, co może powodować jego odkształcenia przy zmianach wilgotności powietrza. Jest także podatne na żerowanie w nim szkodników czy grzybów. Kupując drewno na więźbę dachową należy pamiętać, by jego wilgotność mieścił się w zakresie 13-23%.

4. Impregnacja drewna

Suchą więźbę dachową należy odpowiednio zabezpieczyć przed wykorzystaniem jej w budowie domu. Metoda zanurzeniowej impregnacji drewna pozwala na zabezpieczenie go przed występowaniem grzybów, owadów czy wilgoci. Zwiększa również ochronę drewna przed palnością tworząc barierę całkowicie niezapalną bądź trudno zapalną. Zanurzeniowa impregnacja sprawia także, że drewno zyskuje trwały kolor.